Szyfrowanie

Szyfrowanie, chroni zawartość przed niechcianą stroną czytającą, umożliwia użytkownikom bezpieczny transport danych, e-maili i plików. Mimo że transport w serwerze Jabbera jest szyfrowany, to dodatkowe zaszyfrowanie zawartości za pomocą cyfrowych podpisów, jest godne polecenia. Oczywiście nie jest to wymóg, ale dla osób które chcą, aby ich prywatność była bardziej zabezpieczona, i aby uchronić się przed inwigilacją, warto czasem skorzystać z tej dodatkowej możliwości.
Bo przecież bezpieczeństwo Twoich danych jest najważniejsze.
Taką możliwość szyfrowania daje program kryptograficzny PGP czy GPG (program dla Windows). Najprostszym sposobem na takie szyfrowanie jest skorzystanie z generatora kluczy PGP zamieszczonego na tej stronie, zaszyfrowanie wiadomości i wysłanie przez komunikator, jak również odszyfrowanie otrzymanej. Niestety jest to na zasadzie kopiuj, wklej zaszyfrowanych certyfikatów RSA, chyba ze komunikator umożliwia zapisanie kluczy. Na przykład korzystanie z komunikatora Psi w systemie Windows, który umożliwia przydzielenie kluczy OpenPGP do wybranych kontaktów i automatyzację szyfrowania, wymaga zainstalowania programu np. gpg4win. Użytkownicy innych systemów też bez problemów, znajdą takie oprogramowanie w internecie, w tym rożnego rodzaju wtyczki do przeglądarek, poczty itp.
Zasada działania jest prosta – użytkownik generuje sobie parę kluczy: prywatny i publiczny.
Publiczny klucz – służy on do zaszyfrowania wiadomości do Was
Prywatny klucz wraz hasłem(nikomu nie udostępniamy!) – tylko on ma moc odszyfrowania tego, co będzie zaszyfrowane naszym kluczem publicznym.
Oczywiście klucze są powiązane – nie można swoim kluczem prywatnym odszyfrować wiadomości zaszyfrowanej cudzym kluczem publicznym, nie da się.
I najważniejsze:
Aby nasz rozmówca z komunikatora mógł szyfrować korespondencję do Was, musi posiadać nasz klucz publiczny. Analogicznie, aby wysyłać zaszyfrowane wiadomości do naszego rozmówcy, muszę je zaszyfrować jego kluczem publicznym. Dlatego na początku rozmowy , trzeba się wymienić kluczami publicznymi.


Potrzebujesz pomocy w wyborze hasła? Wypróbuj fajny generator haseł.Twoja przeglądarka może nie odpowiadać podczas generowania kluczy.
 


 

MENU
jabber.sytes24.pl